wtorek, 9 kwietnia 2013

Orzeczenie ws. lokali socjalnych

W ostatnich dniach Sąd Najwyższy wydał dość ważne orzeczenie w sprawie lokali socjalnych. Jest ono korzystne dla zainteresowanych mieszkańców.

Problem istniał z interpretacją art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów, który mówi, że sąd orzeka o prawie do otrzymania lokalu socjalnego w razie nakazu opróżnienia lokalu (a nie lokalu socjalnego). Dlatego dopuszczalne były dwie interpretacje: pierwsza – że sądy muszą orzekać o prawie do lokalu socjalnego tylko, gdy eksmisja jest z lokalu niesocjalnego i druga – że obowiązek ten spoczywa na sądach także wówczas, gdy eksmitowany mieszkał w lokalu socjalnym. Dotychczas różnie interpretowano ten przepis, choć w przewadze stosując tę ostatnią wykładnię.

SN uznał, że w wyroku eksmisyjnym z lokalu socjalnego sąd orzeka równocześnie o uprawnieniu osoby eksmitowanej lub braku takiego prawa do innego lokalu socjalnego. Równocześnie warto zaznaczyć, że taka zamiana lokalu socjalnego na inny socjalny nastąpi ze skutkiem obniżenia jego standardu.

Oczywiście sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego np. gdy nakaz eksmisji dotyczy lokatora, który wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz