piątek, 30 stycznia 2015

O projekcie uchwały radnych PiS

Na ostatnią sesję Rady Miasta, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt uchwały w sprawie przygotowania i wprowadzenia na terenie Chorzowa programu szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom dla chorzowskich dzieci. Projekt nie znalazł się w pierwotnej wersji porządku obrad sesji. Musiał zatem uzyskać poparcie radnych, aby przewodniczący rady mógł go włączyć do porządku obrad. Niestety, nasza propozycja nie uzyskała poparcia wystarczającej liczby radnych.

W swoim projekcie uchwały zaproponowaliśmy wytyczne dla programu szczepień:

• Program szczepień przeciwko pneumokokom powinien objąć dzieci mieszkańców Chorzowa w wieku 3 – 12 miesięcy.
• Szczepienia będą nieobowiązkowe, dzieci szczepione będą na prośbę i za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.
• Program nie może obejmować dzieci urodzonych w Chorzowie, jeśli rodzice mieszkają poza naszym miastem.
• Szczepienia powinny być bezpłatne (sfinansowane z budżetu miasta), gdyby ze względów budżetowych było to niemożliwe, dla rodzin dobrze sytuowanych wprowadzona może zostać częściowa odpłatność za szczepienie.
• Prezydent powinien podjąć starania o uzyskanie współfinansowania programu ze źródeł poza budżetem miasta.
• Realizacja programu szczepień może odbywać się w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii lub w chorzowskich poradniach prowadzących POZ.
• Program powinien być wprowadzony możliwie szybko, najlepiej w pierwszej połowie 2015 roku.

Skąd pomysł na tego typu szczepienia? Jak uzasadniliśmy projekt uchwały?

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów, inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne). Choroby wywołane przez pneumokoki mogą powodować poważne powikłania (w tym kalectwo), a wiele chorych dzieci umiera. Najwięcej zachorowań na Inwazyjną Chorobę Pneumokokową występuje w okresie do 2 roku życia. 

W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom finansowane są w grupach wysokiego ryzyka, w pozostałych grupach są zalecane lecz nie są finansowane. Najlepszy, zalecany harmonogram szczepień to 3 dawki: pierwsza w 3 miesiącu życia, 2 w 5 miesiącu oraz 3 w 12 miesiącu. Koszt 3 dawek wynosi około 700 złotych, co dla wielu rodziców jest poważną barierą finansową. 

Wprowadzenie programu szczepień pozytywnie wpłynie na zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Będzie także miało wymiar prorodzinny i wspierający dzietność wśród mieszkańców Chorzowa, co jest istotne w aspekcie ciągłego spadku liczby mieszkańców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz