sobota, 23 czerwca 2012

Odwrócony porządek rzeczy. WPF a budżet

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych, wprowadzająca obowiązek uchwalania przez władze samorządowe wieloletnich prognoz finansowych i regulująca wzajemne relacje między prognozą a budżetem gminy, odwróciła niejako naturalny i zgodny z logiką porządek rzeczy. Z wymogu ustawy, gminy stosują się do jej przepisów i dostosowują wieloletnie prognozy finansowe do swoich budżetów. Logicznie rozumując, powinno być inaczej.

Po to uchwała się wieloletnią prognozę finansową, aby wyznaczyła ona w długim horyzoncie czasowym kierunek działań władz gminy. Powinna ona określić główne cele rozwoju miasta, tempo i koszt ich wprowadzenia. Szczególnie ważne są w tym przypadku zadania realizowane w okresie przynajmniej kilku lat. Jeśli w prognozie ujęte jest określone zadanie na lata 2012-2014, to jednoznacznie wynika z tego, że w budżetach tych trzech wymienionych lat powinny znaleźć się środki finansowe, które zapewnią wykonanie wskazanego w prognozie zadania. To logiczne i zrozumiałe.

Zapisana w ustawie rzeczywistość budżetowa polskich gmin jest inna. Budżet miasta jest najważniejszym dokumentem gminy, uchwalanym co roku, określającym w swoim planie roczne dochody i wydatki gminy. Określone w nim wielkości, zadania, cele pozwalają tworzyć władzom miasta kolejne programy, plany i strategie. Wieloletnia prognoza finansowa dostosowywana jest zatem do budżetu miasta. I tak będzie się działo co roku.

Oczywiście wskazana jest co pewien czas aktualizacja zapisów wieloletniej prognozy finansów miasta. Nie sposób dokładnie przewidzieć ich kondycji za 10-15 lat, przecież wiele zależy, co będzie się działo poza granicami Chorzowa, i już dziś wskazywać zadania, które miałyby być realizowane w dalekiej przyszłości  na podstawie planowanej sytuacji finansowej gminy. Trudno się z tym faktem nie zgodzić. Jednakże wprowadzanie co roku zmian do prognozy, a tego możemy być raczej pewni, i dostosowywanie jej do budżetu na dany rok, pozwala stwierdzić, że prognoza finansowa nie będzie miała w polityce finansowej miasta wielkiego znaczenia, zwłaszcza w jej wymiarze wieloletnim, na co wskazywałaby jej sama nazwa. Liczyć się będą kolejne budżety i ich założenia.

Jaki będzie budżet Chorzowa na 2013 rok? Dziś, pół roku przed jego uchwaleniem, nikt nie mógłby być pewny swoich racji. Jedno jest pewne - nie sama wieloletnia prognoza finansowa naszego miasta o tym zadecyduje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz